پاستا

  • 0 نظر
  • 1251 بازدید
  • شنبه 12 بهمن 1398

پاستا;
پاستا
4.83 از 5 بوسیله 3 رای
پاستا یک ا ز محبوب ترین غذاهای ایتالیایی هست که در بین مردم ایران هم محبوبیت زیادی دارد و ه روزه در فست فودی های مختلف عرضه می شود.ََ

پاستا چیست؟

پاستا نامی عمومی است و به تمامی فرآورده‌های خمیری حاصل از آرد گندم اطلاق می شود، همچون ماکارونی، اسپاگتی، ورمیشل، لازانیا و نودل. پاستاها از نوعی خمیر ایتالیایی درست می شوند که متشکل از آب، آرد و تخم مرغ است که گاهی بعضی از افزودنی ها و سبزیجات هم به آن ها اضافه می شود.

فرق پاستا با رشته های پلویی و رشته آش ایرانی در مواد تشکیل دهنده آن هاست. رشته های ایرانی فاقد تخم مرغ هستند. پاستاهای مرغوب از آرد سمولینا تهیه می شوند و از نظر شکل ظاهر تقسیم بندی های متفاوتی دارند. به طور مثال، به رشته های توخالی و لوله ای شکل پاستا، ماکارونی گفته می شود که هم اکنون تولید آن در ایران متوقف شده است و آنچه امروز در بازار عرضه می شود انواعی از اسپاگتی است.

انواع پاستا

ماکارونی یا پاستا لوله ای (می تواند انواع کوتاه، بلند، باریک و کلفت باشد) maccheroni

پاستا فوزیلی یا پاستا فنری یا پیچی Fussili

فتوچینی یا تالیاتلی tagliatelle. Fettucini

گوش ماهی یا صدفی shell

پروانه ای Farfalle یا پاپیونی Papillon

شیلنگی یا penne

خاویاری یا نقطه ای couscous

لازانیا (پاستای پهن) Lasagna

 

چگونگی درست کردن پاستا در رستوران مهتاب

1.انتخاب می کنیم که کدام یک از انواع پاستا را می خواهیم بپزیم. سعی می کنیم گزینه ای را انتخاب کنیم که با سس ماکارونی شما سازگار باشد. حتما پاستایی را انتخاب می کنیم که از آرد سمولینا تهیه شده باشد.

۲. حال دو سوم قابلمه ای را که انتخاب کرده ایم از آب پر می کنیم . مراقبیم آب هنگام جوش آمدن سر نرود. اگر آب جوش نباشد و تمام ماکارونی ها در آب غوطه ور نباشند، به هم می چسبند و به اصطلاح شفته می شود. برای صرفه جویی از وقت خود می توانیم آب داغ را بجوشانیم.

۳. قابلمه را روی اجاق گاز قرار داده و زیر آن را زیاد می کنیم.

۴. نمک به آن اضافه می کنیم . برای ظرف های بزرگ یک تا ۲ قاشق غذاخوری نمک مناسب است.

۵. صبر می کنیم تا آب جوش بیاید.

۶. پاستا را به آب جوش اضافه می کنیم . بعد از ریختن پاستا آن را با یک قاشق بزرگ هم می زنیم. مراقبتیم که پاستاها به کف ظرف نچسبند. مخصوصا زمانی که آنها را در آّب جوش می ریزیم.. اگر شما در تخمین اندازه ای که مورد مصرف شماست مشکل دارید، می توانید از پیشنهاد موجود روی بسته پاستا استفاده کنید.

۷. شعله اجاق گاز را کم می کنیم تا وقتی که پاستا به اندازه کافی پخته شود باید روی اجاق گاز باشد و هر چند لحظه یک بار آن را هم می زنیم. این کار مانع چسبندگی پاستاها به هم خواهدشد.

۸. وقتی پاستا به مدت ۸.۱۰ دقیقه در آب جوشید (به پیشنهاد چاپ شده در پشت بسته پاستا دقت می کنیم) یک عدد پاستا را از آب بیرون میاوریم و صبر می کنیم سرد شود.

۹. پاستا را تست می کنیم . پاستایی را که در مرحله ۸ بیرون آوردیم با دندان تست می کنیم، اگر نرم بود، پاستای ما آماده است.

۱۰. پاستا را در آبکش می ریزیم و روی آن آب می ریزیم.

۱۱. پس از آبکشی کردن پاستا، آن را کاملا تکان می دهیم تا آب اضافی آن جدا شود.

۱۲. برای اینکه چسبندگی پاستا از بین برود چند قاشق غذاخوری روغن زیتون یا مایع به آن اضافه می کنیم. (البته این کار اختیاری است.)

۱۳. سس مورد نظر خود را به آن اضافه می کنیم.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  -     29   =   دو